کنترل نسخه و Git

یک سیستم کنترل نسخه یا VCS، تاریخچه تغییرات را زمانی که افراد و تیم‌ها در پروژه‌ها با هم همکاری می‌کنند، ردیابی می‌کند. همانطور که توسعه دهندگان تغییراتی در پروژه ایجاد می کنند، هر نسخه قبلی پروژه را می توان در هر زمان بازیابی کرد.
توسعه دهندگان می توانند تاریخچه پروژه را بررسی کنند تا متوجه شوند:
کدام تغییرات ایجاد شد؟
چه کسی تغییرات را ایجاد کرد؟
چه زمانی تغییرات ایجاد شد؟
چرا تغییرات لازم بود؟

امروزه پرکاربردترین سیستم کنترل نسخه مدرن در جهان Git است. Git یک پروژه منبع باز بالغ و فعال است که در ابتدا توسط لینوس توروالدز، خالق معروف هسته سیستم عامل لینوکس در سال 2005 توسعه یافت. تعداد خیره کننده ای از پروژه های نرم افزاری برای کنترل نسخه به Git متکی هستند، از جمله پروژه های تجاری و همچنین منبع باز. توسعه دهندگانی که با Git کار کرده اند به خوبی در مجموعه استعدادهای توسعه نرم افزار موجود حضور دارند و بر روی طیف گسترده ای از سیستم عامل ها و IDE ها (محیط های توسعه یکپارچه) به خوبی کار می کند.

عملکرد

ویژگی های عملکرد خام Git در مقایسه با بسیاری از گزینه ها بسیار قوی است. انجام تغییرات جدید، شاخه‌بندی، ادغام و مقایسه نسخه‌های گذشته همگی برای عملکرد بهینه شده‌اند. الگوریتم‌های پیاده‌سازی شده در Git از دانش عمیق در مورد ویژگی‌های رایج درختان فایل کد منبع واقعی، نحوه اصلاح آنها در طول زمان و الگوهای دسترسی بهره می‌برند.

برخلاف برخی از نرم‌افزارهای کنترل نسخه، Git هنگام تعیین اینکه ذخیره‌سازی و تاریخچه نسخه درخت فایل چگونه باید باشد، فریب نام فایل‌ها را نمی‌خورد، در عوض، Git بر روی محتوای فایل تمرکز می‌کند. پس از همه، فایل های کد منبع اغلب تغییر نام، تقسیم، و دوباره مرتب می شوند. فرمت شی فایل‌های مخزن Git از ترکیبی از رمزگذاری دلتا (ذخیره کردن تفاوت‌های محتوا)، فشرده‌سازی و ذخیره صریح محتویات دایرکتوری و اشیاء ابرداده نسخه استفاده می‌کند.توزیع، مزایای عملکرد قابل توجهی را نیز ممکن می سازد.

به عنوان مثال، بگوییم یک توسعه دهنده، Alice، تغییراتی را در کد منبع ایجاد می کند، یک ویژگی برای نسخه 2.0 آینده اضافه می کند، سپس آن تغییرات را با پیام های توصیفی انجام می دهد. سپس روی ویژگی دوم کار می کند و آن تغییرات را نیز انجام می دهد. طبیعتاً اینها به عنوان قطعات جداگانه کار در تاریخچه نسخه ذخیره می شوند. آلیس سپس به شعبه نسخه 1.3 همان نرم افزار تغییر می کند تا اشکالی را که فقط نسخه قدیمی را تحت تأثیر قرار می دهد برطرف کند. هدف از این کار این است که تیم آلیس را قادر سازد تا نسخه رفع اشکال نسخه 1.3.1 را قبل از آماده شدن نسخه 2.0 ارسال کند. سپس آلیس می تواند به شعبه 2.0 بازگردد تا به کار بر روی ویژگی های جدید برای 2.0 ادامه دهد و همه اینها می تواند بدون هیچ گونه دسترسی به شبکه رخ دهد و بنابراین سریع و قابل اعتماد است. او حتی می توانست این کار را در هواپیما انجام دهد. هنگامی که او آماده ارسال تمام تغییرات انجام شده به صورت جداگانه به مخزن راه دور است، آلیس می تواند آنها را در یک دستور "فشار" کند.

امنیت

Git با یکپارچگی کد منبع مدیریت شده به عنوان اولویت اصلی طراحی شده است. محتوای فایل‌ها و همچنین روابط واقعی بین فایل‌ها و دایرکتوری‌ها، نسخه‌ها، برچسب‌ها و commit‌ها، همه این اشیاء در مخزن Git با یک الگوریتم هش رمزنگاری امن به نام SHA1 ایمن می‌شوند. این کار از کد و تاریخچه تغییرات در برابر تغییرات تصادفی و مخرب محافظت می کند و تضمین می کند که تاریخچه کاملاً قابل ردیابی است.با Git، می توانید مطمئن باشید که سابقه محتوای معتبری از کد منبع خود دارید.

برخی دیگر از سیستم‌های کنترل نسخه هیچ حفاظتی در برابر تغییرات مخفی در تاریخ بعدی ندارند. این می تواند یک آسیب پذیری جدی امنیت اطلاعات برای هر سازمانی باشد که به توسعه نرم افزار متکی است.

انعطاف پذیری

یکی از اهداف کلیدی طراحی Git انعطاف پذیری است. Git از چندین جنبه انعطاف پذیر است: در پشتیبانی از انواع مختلف گردش کار توسعه غیرخطی، کارایی آن در پروژه های کوچک و بزرگ و سازگاری با بسیاری از سیستم ها و پروتکل های موجود.

Git برای پشتیبانی از شاخه‌بندی و برچسب‌گذاری به‌عنوان شهروندان درجه یک (برخلاف SVN) طراحی شده است و عملیات‌هایی که بر شاخه‌ها و برچسب‌ها تأثیر می‌گذارند (مانند ادغام یا برگرداندن) نیز به عنوان بخشی از تاریخچه تغییر ذخیره می‌شوند. همه سیستم های کنترل نسخه دارای این سطح از ردیابی نیستند.

کنترل نسخه با Git

Git امروزه بهترین انتخاب برای اکثر تیم های نرم افزاری است. در حالی که هر تیم متفاوت است و باید تجزیه و تحلیل خود را انجام دهد، در اینجا دلایل اصلی وجود دارد که چرا کنترل نسخه با Git بر گزینه های جایگزین ترجیح داده می شود:

Git دارای عملکرد، عملکرد، امنیت و انعطاف پذیری است که اکثر تیم ها و توسعه دهندگان فردی به آن نیاز دارند. این ویژگی های Git در بالا به تفصیل آمده است. در مقایسه‌های جانبی با اکثر گزینه‌های دیگر، بسیاری از تیم‌ها دریافتند که Git بسیار مطلوب است.

Git یک پروژه منبع باز با پشتیبانی بسیار خوب با بیش از یک دهه سرپرستی است. نگهبانان پروژه قضاوت متعادل و رویکردی بالغ برای برآوردن نیازهای بلندمدت کاربران خود با نسخه‌های معمولی که قابلیت استفاده و عملکرد را بهبود می‌بخشد، نشان داده‌اند. کیفیت نرم افزار منبع باز به راحتی مورد بررسی قرار می گیرد و کسب و کارهای بی شماری به شدت بر این کیفیت تکیه می کنند.

یکی از انتقادات رایج به Git این است که یادگیری آن ممکن است دشوار باشد. برخی از اصطلاحات در Git برای تازه واردان جدید خواهد بود و برای کاربران سیستم های دیگر، اصطلاحات Git ممکن است متفاوت باشد.ولی شما با گذراندن آموزش GIT به سادگی و با جزئیات بالا در گیت عمیق خواهید شد

چه حسی دارد که در همین لحظه در پروژه های بسیار محبوبی مثل ،React,Laravel،Vuejs و هزاران پروژه دیگر همکاری داشته باشید و در گسترش آنها اقدام کنید؟ شما با کسب تخصص گیت و کنترل نسخه امکان همکاری در تمام پروژه های نرم افزاری به ویژه پروژه های منبع باز را در سطح جهانی خواهید داشت و همچنین امکان ایجاد نسخه های مختلف نرم افزاری برای شما محیا خواهد شد و در نهایت رزومه های بسیار قدرتمندی ایجاد خواهید کرد،به دلیل اهمیت بسیار زیاد GIT تقریبا تمام استارت آپ ها،و کمپانی های بزرگ،اولویت استخدام را برای افرادی در نظر گرفته اند که دارای دانش کامل گیت باشند

با احترام : پارس او اس