GIT چیست

گیت یک کنترل نسخه است، یک سیستم کنترل نسخه یا VCS، تاریخچه تغییرات را زمانی که افراد و تیم‌ها در پروژه‌ها با هم همکاری می‌کنند، ردیابی می‌کند. همانطور که توسعه دهندگان تغییراتی در پروژه ایجاد می کنند، هر نسخه قبلی پروژه را می توان در هر زمان بازیابی کرد.
توسعه دهندگان می توانند تاریخچه پروژه را بررسی کنند تا متوجه شوند:

  • کدام تغییرات ایجاد شد؟
  • چه کسی تغییرات را ایجاد کرد؟
  • چه زمانی تغییرات ایجاد شد؟
  • چرا تغییرات لازم بود؟

 

VCS چیست

VCSها به هر مشارکت کننده یک نمای یکپارچه و منسجم از یک پروژه ارائه می دهند و کارهایی را که در حال انجام است، نمایان می کنند. مشاهده یک تاریخچه شفاف از تغییرات، چه کسی آنها را ایجاد کرده است، و چگونه آنها در توسعه یک پروژه مشارکت می کنند، به اعضای تیم کمک می کند تا در حین کار مستقل، همسو باشند.
در یک سیستم کنترل نسخه توزیع شده، هر توسعه دهنده یک نسخه کامل از پروژه و تاریخچه پروژه دارد. برخلاف سیستم‌های کنترل نسخه متمرکز زمانی رایج، DVCSها نیازی به اتصال ثابت به یک مخزن مرکزی ندارند. Git محبوب ترین سیستم کنترل نسخه توزیع شده است. Git معمولاً برای توسعه نرم افزار منبع باز و تجاری استفاده می شود و مزایای قابل توجهی برای افراد، تیم ها و مشاغل دارد.

 

چرا GIT

اگر سری به آگهی های استخدام برنامه نویس با هر تخصص و زبان برنامه نویسی بزنید،بدون شک مسلط بودن به GIT و GITHUB یکی از اصلی ترین تخصص ها و شرط های استخدام است،چرا که شما با مسلط بودن به این تکنولوژی،اطلاعات بسیار کاملی از روند و زمان تغییرات خواهید داشت،و هر لحظه میتوانید بین نسخه های مختلف نرم افزار جا به جا شوید،امکان همکاری با میلیون ها توسعه دهنده و همکار که بر روی یک پروژه کار میکنید برای شما فراهم میشود بدون تداخل کد!هر شخص با هر تخصص روی شاخه مورد نظر کار میکند و در نهایت کدها ادغام شده و نرم افزار آماده استفاده خواهد بود،از هر جایی به سورس کد دسترسی دارید و هر لحظه میتوانید بخش هایی برای تست ویژگی های جدید اضافه کنید بدون اینکه کد اصلی شما صدمه ببیند،اگر ویژگی به خوبی کار کرد تغییرات را ذخیره و ادغام کنید،در غیر اینصورت تغییرات را به نسخه قبلی برگردانید!

 

مزایای GIT

  • Git به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا کل جدول زمانی تغییرات، تصمیمات و پیشرفت هر پروژه خود را در یک مکان مشاهده کنند. توسعه‌دهنده از لحظه‌ای که به تاریخچه یک پروژه دسترسی پیدا می‌کند، تمام زمینه‌های لازم برای درک آن و شروع مشارکت را دارد.
  • توسعه دهندگان در هر منطقه زمانی کار می کنند. با DVCS مانند Git، همکاری می‌تواند در هر زمان با حفظ یکپارچگی کد منبع اتفاق بیفتد. با استفاده از شاخه ها، توسعه دهندگان می توانند با خیال راحت تغییراتی را در کد تولید پیشنهاد دهند.
  • کسب‌وکارهایی که از Git استفاده می‌کنند می‌توانند موانع ارتباطی بین تیم‌ها را از بین ببرند و آن‌ها را بر انجام بهترین کار خود متمرکز کنند. به‌علاوه، Git این امکان را فراهم می‌آورد که کارشناسان را در سراسر یک کسب‌وکار برای همکاری در پروژه‌های بزرگ تراز کنید.

 

GITHUB چیست

GitHub میزبان مخازن Git است و ابزارهایی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا کدهای بهتری را از طریق ویژگی‌های خط فرمان، درخواست‌های بررسی و خطایابی کد با توسعه دهندگان از هر نقطه ی جهان ارائه کنند. GitHub با لایه های همکاری، جامعه ای متشکل از 100 میلیون توسعه دهنده و اکوسیستمی با صدها ادغام، نحوه ساخت نرم افزار را تغییر می دهد.

GitHub مستقیماً در فرآیند توسعه همکاری تمرکز میکند. کار در مخازن سازماندهی می شود که در آن توسعه دهندگان می توانند الزامات یا جهت گیری را مشخص کنند و انتظاراتی را برای اعضای تیم تعیین کنند. سپس، توسعه‌دهندگان به سادگی شعبه‌ای از پروژه را ایجاد می‌کنند تا روی به‌روزرسانی‌ها کار کند، تغییراتی را برای ذخیره آن‌ها انجام می‌دهند، یک درخواست بازبینی را برای پیشنهاد و بحث درباره تغییرات باز می‌کنند، و در صورت نیاز کدها را ادغام می‌کنند،یکی از ویژگی های این تکنولوژی شروع فریلنسری و دورکاری است. برای اطلاعات بیشتر، به مقاله گیت و گیتهاب مراجعه کنید

 

آموزش GIT و GITHUB | دوره مقدماتی تا پیشرفته گیت و گیتهاب

آموزش متخصص گیت و گیتهاب پل ورود شما به دنیای بی انتهای کد هاست،شما در این دوره آموزشی از صفر تا صد git و github را یاد میگیرید و با تخصص فوق العاده وارد بازار کار میشوید،همین حالا شروع کنید و پروژه های خود را در هر نقطه ای از جهان گسترش دهید