Markdown چیست؟

Markdown یک زبان نشانه گذاری سبک وزن است که می توانید از آن برای افزودن عناصر قالب بندی به اسناد متنی ساده استفاده کنید. Markdown که توسط John Gruber در سال 2004 ایجاد شد، اکنون یکی از محبوب ترین زبان های نشانه گذاری در جهان است.

می توانید عناصر قالب بندی Markdown را با استفاده از یک برنامه ویرایشگر متن به یک فایل متنی ساده اضافه کنید. یا می توانید از یکی از بسیاری از برنامه های Markdown برای سیستم عامل های macOS، Windows، Linux، iOS و Android استفاده کنید. همچنین چندین برنامه مبتنی بر وب وجود دارد که به طور خاص برای نوشتن در Markdown طراحی شده اند.

بسته به برنامه ای که استفاده می کنید، ممکن است نتوانید پیش نمایش سند فرمت شده را در زمان واقعی مشاهده کنید. اما این اشکالی ندارد. به گفته گروبر، نحو Markdown طوری طراحی شده است که قابل خواندن و بدون مزاحمت باشد، بنابراین متن موجود در فایل های Markdown حتی اگر رندر نشده باشد قابل خواندن است.

 

چرا از Markdown استفاده کنیم؟

  • Markdown را می توان برای همه چیز استفاده کرد. مردم از آن برای ایجاد وب سایت ها، اسناد، یادداشت ها، کتاب ها، ارائه ها، پیام های ایمیل و اسناد فنی استفاده می کنند.
  • Markdown قابل حمل است. فایل های حاوی متن با فرمت Markdown را می توان تقریباً با استفاده از هر برنامه ای باز کرد
  • Markdown مستقل از پلتفرم است. می توانید متنی با فرمت Markdown در هر دستگاهی که هر سیستم عاملی را اجرا می کند ایجاد کنید.
  • Markdown اثبات آینده است. حتی اگر برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید در آینده کار خود را متوقف کند، همچنان می‌توانید با استفاده از یک برنامه ویرایش متن، متن با فرمت Markdown خود را بخوانید. در مورد کتاب ها، پایان نامه های دانشگاهی و سایر اسناد مهمی که باید به طور نامحدود حفظ شوند، این یک ملاحظات مهم است.
  • مارک داون همه جا هست. وب سایت هایی مانند Reddit و GitHub و parsos.ir از Markdown پشتیبانی می کنند و بسیاری از برنامه های دسکتاپ و مبتنی بر وب از آن پشتیبانی می کنند.

 

کار با markdown

بهترین راه برای شروع با Markdown استفاده از آن است. به لطف انواع ابزارهای رایگان، این آسان تر از همیشه است.
شما حتی نیازی به دانلود چیزی ندارید. چندین ویرایشگر آنلاین Markdown وجود دارد که می توانید از آنها برای امتحان نوشتن در Markdown استفاده کنیدريا،در دوره آموزش رایگان مارک داون از ویرایگشر vscode استفاده میکنیم.

 

markdown چگونه کار میکند؟

وقتی در Markdown می نویسید، متن در یک فایل متنی ساده ذخیره می شود که دارای پسوند md. یا .markdown است. اما بعدش چی؟ چگونه فایل با فرمت Markdown شما به HTML یا یک سند آماده چاپ تبدیل می شود؟

پاسخ کوتاه این است که شما به یک برنامه Markdown نیاز دارید که بتواند فایل Markdown را پردازش کند. برنامه های زیادی در دسترس هستند. با وجود تفاوت های ظاهری، همه برنامه ها کار مشابهی را انجام می دهند. مانند Dillinger، همه آنها متن با فرمت Markdown را به HTML تبدیل می کنند تا بتوان آن را در مرورگرهای وب نمایش داد.

برنامه‌های Markdown از چیزی به نام پردازنده Markdown (که معمولاً به آن «تجزیه‌کننده» یا «پیاده‌سازی» نیز گفته می‌شود) برای گرفتن متن با فرمت Markdown و خروجی آن به فرمت HTML استفاده می‌کنند. در آن مرحله، سند شما را می توان در یک مرورگر وب مشاهده کرد یا با یک شیوه نامه ترکیب کرد.

 

آموزش رایگان markdown

در دوره آموزش markdown بدون معطلی و اتلاف وقت Markdown را در کمترین زمان به شیرینی و خنکی یک بستنی وانیلی بصورت رایگان یاد بگیرید!