mysql چیست؟

MySQL، محبوب ترین سیستم مدیریت پایگاه داده منبع باز SQL، توسط Oracle Corporation توسعه، توزیع و پشتیبانی می شود. تلفظ صحیح  My Ess Que Ell

 • پایگاه داده مجموعه ای ساختار یافته از داده ها است. ممکن است هر چیزی از یک لیست خرید ساده گرفته تا یک گالری تصاویر یا مکانی برای نگهداری حجم وسیعی از اطلاعات در یک شبکه شرکتی باشد. به طور خاص، یک پایگاه داده رابطه‌ای، یک فروشگاه دیجیتالی است که داده‌ها را جمع‌آوری و بر اساس مدل رابطه‌ای سازمان‌دهی می‌کند. در این مدل جداول از سطرها و ستون ها تشکیل شده و روابط بین عناصر داده همگی از یک ساختار منطقی دقیق پیروی می کنند. یک RDBMS به سادگی مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری است که برای پیاده سازی، مدیریت و پرس و جو از چنین پایگاه داده ای استفاده می شود.
 • MySQL برای ساخت و نگهداری همه چیز از برنامه‌های کاربردی وب مشتری گرفته تا سرویس‌های قدرتمند B2B مبتنی بر داده‌ها، در بسیاری از محبوب‌ترین پشته‌های نرم‌افزار جدایی‌ناپذیر است. ماهیت منبع باز، پایداری و مجموعه ویژگی های غنی آن، همراه با توسعه و پشتیبانی مداوم اوراکل، به این معناست که سازمان های حیاتی اینترنت مانند فیس بوک، فلیکر، توییتر، ویکی پدیا و یوتیوب همگی از پشتیبان های MySQL استفاده می کنند

 

SQL چیست

 • SQL مخفف "Structured Query Language" است. SQL رایج ترین زبان استانداردی است که برای دسترسی به پایگاه های داده استفاده می شود. بسته به محیط برنامه نویسی خود، ممکن است مستقیماً SQL را وارد کنید (مثلاً برای تولید گزارش)، عبارات SQL را در کدهای نوشته شده به زبان دیگر جاسازی کنید، یا از یک API مخصوص زبان استفاده کنید که نحو SQL را پنهان می کند.
 • SQL توسط استاندارد ANSI/ISO SQL تعریف شده است. استاندارد SQL از سال 1986 در حال تکامل بوده و چندین نسخه وجود دارد. در این راهنما، "SQL-92" به استاندارد منتشر شده در سال 1992، "SQL:1999" به استاندارد منتشر شده در سال 1999، و "SQL:2003" به نسخه فعلی استاندارد اشاره دارد. ما از عبارت "استاندارد SQL" به معنای نسخه فعلی استاندارد SQL در هر زمان استفاده می کنیم.

 

چرا MYSQL

 • MYSQL بسیار سریع است در درخواست های بالا عملکرد خود را به خوبی حفظ میکند
 • برای استفاده رایگان است و براحتی در سرور نصب میشود
 • یک پایگاه داده رابطه ای با امنیت فوق العاده بالاست
 • دائما در حال بروزرسانی است و به دلیل open source بودن میتوانید با توجه به نیاز خود آن را تغییر دهید
 • MySQL به طور گسترده ای با سیستم عامل ها و زبان های برنامه نویسی سازگار است
 • اگرچه MySQL اغلب با برنامه های کاربردی اینترنتی مرتبط است، اما MySQL به گونه ای طراحی شده است که با فناوری ها و معماری های دیگر سازگار باشد. RDBMS روی تمام پلتفرم‌های محاسباتی اصلی، از جمله سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس، مانند توزیع‌های بی‌شمار لینوکس یا سیستم‌عامل مک، و ویندوز اجرا می‌شود.
 • معماری سرویس گیرنده-سرور MySQL به این معنی است که می تواند از انواع پشتیبان ها و همچنین رابط های برنامه نویسی مختلف پشتیبانی کند. داده‌ها را می‌توان مستقیماً از MySQL به فورک‌های آن (به عنوان مثال MariaDB) و همچنین اکثر RDBMS‌های دیگر به لطف شباهت‌های معماری و زبان منتقل کرد.
 • ابزارهای جابجایی اوراکل و شخص ثالث به MySQL اجازه می‌دهد تا داده‌ها را به و از مجموعه وسیعی از سیستم‌های ذخیره‌سازی عمومی منتقل کند، خواه این سیستم‌ها به صورت داخلی یا مبتنی بر ابر طراحی شده باشند. MySQL می تواند در محیط های مجازی، توزیع شده یا متمرکز مستقر شود، و حتی به عنوان کتابخانه های مستقل قابل حمل برای اهداف یادگیری، آزمایش یا برنامه های کاربردی کوچک وجود دارد.
 • سازگاری گسترده MySQL با همه این سیستم‌ها و نرم‌افزارهای دیگر، آن را به یک انتخاب کاربردی از RDBMS در بیشتر موقعیت‌ها تبدیل می‌کند

 

پایگاه داده رابطه ای

MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای است

 • پایگاه داده ها مخزن داده های ضروری برای همه برنامه های نرم افزاری هستند. به عنوان مثال، هر زمان که شخصی یک جستجوی وب انجام می دهد، به یک حساب وارد می شود یا یک تراکنش را تکمیل می کند، یک سیستم پایگاه داده اطلاعات را ذخیره می کند تا در آینده بتوان به آن دسترسی داشت.
 • یک پایگاه داده رابطه ای داده ها را در جداول جداگانه ذخیره می کند نه اینکه همه داده ها را در یک انبار بزرگ قرار دهد. ساختار پایگاه داده در فایل های فیزیکی بهینه سازی شده برای سرعت سازماندهی شده است. مدل داده های منطقی، با اشیایی مانند جداول داده، نماها، ردیف ها و ستون ها، یک محیط برنامه نویسی انعطاف پذیر را ارائه می دهد. شما قوانینی را تنظیم می کنید که روابط بین فیلدهای مختلف داده، مانند یک به یک، یک به چند، چند به چند، ضروری یا اختیاری و "نشانگرها" بین جداول مختلف را تنظیم می کند. پایگاه داده این قوانین را اجرا می کند به طوری که با یک پایگاه داده خوب طراحی شده.

 

آموزش جامع MYSQL

در دوره آموزشی MYSQL از 0 تا 100 دیتابیس مای اس کیو ال را یاد بگیرید و برنامه های وب مدرن با عملکرد و امنیت فوق العاده بالا را پیاده سازی کنید